Ana sayfa Tarih Stalin’in Maymun İnsan Deneyi

Stalin’in Maymun İnsan Deneyi

0

Diktatörler – 1

Rusya’nın düşmanları bile onun kadar çok Rus öldürmemişti! Kim mi bu kişi? Tabi ki Stalin.

” Bir kişinin ölümü trajedidir. Bir milyonunkiyse sadece bir istatistik.”

Stalin’in yaptıklarını anlatmaya başlamak için karar verdiğiniz de sanırım çoğu kişinin ilk değiniceği konu büyük temizliktir.

Büyük Temizlik: Adam yoksa sorun yoktur!

Stalin’in özellikle 1936-1938 yılları arasında başta parti ve ordu olmak üzere, toplumun her tabakasındaki ‘hain’ ve ‘muhalifleri’ ortadan kaldırmak için giriştiği infazlara genel olarak Büyük Temizlik adı verilir. Ruslar ise bu dönemi, infazları gerçekleştiren NKVD’nin o zamanki şefi Nikolai Yezhov’dan hakeretle ‘Yezhov rejimi’ olarak söylenmektedir. Stalin’in gerçek ve hayali muhaliflerinin hedef alındığı bu dönemde yaklaşık 500 bin kişi öldürülmüş, milyonlarcası çalışma kamplarına yollanmıştı. Stalin, büyük temizlik politikasını kısaca, ”Adam yoksa sorun da yoktur!” diyerek özetlemişti.

Stalin’in kıyımları bunlardan ibaret değildi.

Dünyanın bittiği yer: Gulag

Sovyet rejimi, Hitler’den daha çok sayıda toplama ve çalışma kampı (476 adet) kurmuştu. Bu toplama kamplarının sorumluluğu gizli servis NKVD bünyesinde kurulan GULAG ( ıslah ve çalışma kampları merkezi yönetimi) masasına aitti. Zamanla tüm kamplar, kısaca Gulag olarak isimlendirildi. Bu kamplardaki toplam kişi sayısı döneme göre 500 bin ila 2 milyon arasında değişiyordu. Sovyet kayıtlarına göre 1929-1953 yılları arasında Gulaglardan 14 milyon kişi nasibini almıştı. 1934-1953 yılları arassında 1 milyon 54 bin kişi bu kamplarda, Sovyet sanayileşmesi uğruna ölesiye çalıştırıldığı için hayatını kaybetti. Kamplar, zamanla etkinliğini kaybetse de, Gorbaçov dönemine dek faaliyet göstermeye devam etti. Belki önceki sovyet gücünün ve şuan ki rusyanın gücünün temeli o dönemde atıldı ama bu da 1 milyon 54 bin kişinin ölümüne yol açtı.

Bu kadar insanın ölümüne yol açmasının yanı sıra belki de yaptığı en çılgınca şeylerden biride Maymunlar ordusu kurmak istemesiydi!

Şaka gibi ama Stalin, 1920’lerde bilim adamlarından maymun insan karışımı yeni bir ırk ortaya çıkarmalarını istemiş, üstelik ilginç bir talepte bulunmuştu: ” Güçlü kuvvetli ama aptal olsunlar. Az yesinler, çok çalışsınlar!” Rus lider, yeni ortaya çıkacak bu türden yenilmez bir ordu yaratmayı ve aynı zamanda maymuninsanları demiryolları inşasında istihdam etmeyi planlamıştı. Projenin fikir babasıysa, iki türün çiftleşmesiyle yeni bir ırk elde edileceğini savunan ve nihayetinde Kremlin’in dikkatini çekmeyi başaran ünlü Rus biyologu İlva İvanov’du . Bu doğrultuda Karadeniz kıyısında özel bir araştırma merkezi kurulmuş, İvanov, bir süre Fransız kolonisi Yeni Gine’de de insanlarla maymunları çiftleştirmeye yönelik testler yapmıştı. Proje doğal olarak çuvallayınca, İvanov NKVD tarafından tutuklandı ve Kazakistan’a sürgüne gönderildi.

Stalin rejiminin yılmaz bekçileri: Önce NKVD sonra KGB.

Politbüro’dakiler Stalin’den Patron diye söz ederdi. Patronsa çalışanlarını, yani koskocaman bir ülkeyi, Bolşevik devriminin ardından kurulan güvenlik teşkilatı NKVD vasıtasıyla denetlerdi. 1954’te servis yeniden yapılandırıldı ve daha çok bilinen adıyla KGB’ye dönüştü. Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin’de siyasete girmeden önce KGB’den görevli üst düzey bir ajandı. Aslında Stalin’in büyüttüğü ve kullandığı, eski adıyla NKVD yeni adıyla KGB şuanda ki Rusya’nın yönetimi kontrol ediyor diyebiliyoruz. Stalin 5 Mart 1953’te ölmesine rağmen Rusya tarihine yön vermesi ve etkileri hiç bir zaman etkisini yitirmedi.

Peki ya patron öldükten sonra?

Stalin odada rahatsızlanıp yere yığıldığında odaya giren yakın çember, müdahele etmemenin yanı sıra doktorlarıda engellediği korumalar tarafından söylenir. Yakın çemberden Stalin’in ölümünden sonra diğer adayların arasından sıyrılıp ülkenin yeni lideri Nikita Kruşçev olmuştu. Ve liderliğinin ardından yaptığı ilk işler ülkeyi Stalin etkisinden arındırmaya çalışmak oldu ve yakınında olmasına rağmen Stalin’e sık sık ”Stalin cani bir katildir.” Diyordu.

Tabi halk arasından bazıları o soruyu soruyordu, o zaman aklınız nerdeydi?

Kruşçev, Stalin’i lanetlemesinin ardından katıldığı bir toplantılardan birinde konuşurken kalabalıktan birisi bağırarak, sözünü kesti:”Sen de yanındaki adamlardan biriydin. O zaman onu neden durdurmadın” Kruşçev sinirlendi: ” Kim o bağıran?” Ortalık ölüm sessizliğine gömüldü. Kalabalığı süzen Kruşçev sakin bir ses tonuyla devam etti: ” İste şimdi anladın neden durduramadığımızı…”

Stalin’in den arınmaya çalışsada Rusya, Stalin’in temellerini sağlamlaştırdığı proleter diktatörlüğü, bir yandan Kızıl Ordusu diğer yandan KGB’siyle, Soğuk Savaş’ın sona erdiği 90’ların başına dek hem dünyaya hem de Rusya’ya ecel terleri döktürmeye devam edecekti.

Bugün birbiriyle çelişen birçok rakam telffuz edilse de, Stalin’in toplam kurbanlarının sayısının neredeyse 40 milyona ulaştığı tahmin ediliyor! Bu rakam da onu açık ara diktatörler liginin şampiyonu yapmaya yetiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here