Ana sayfa Fisiltimsi Haber Koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir, ilk gönüllü plazma bağışçısı oldu

Koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir, ilk gönüllü plazma bağışçısı oldu

0

Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu koordinasyonu ve Türk Kızılay’ın ise yürütücülüğünde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlatılmış olan “immün plazma” tedavisinin ilk gönüllü plazma bağışçısı ise, koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir oldu.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın katılımıyla gerçekleştirilen Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezinden canlı yayın ile, gönüllü bağışçı Kürşat Demir’den plazma alma işlemi gerçekleştirilmiştir.

Kerem Kınık, aynı anda yapmış olduğu açıklamada, tedavi sürecine dair bilgiler verdi. Vücudun, koronavirüsle karşılaşınca, hastalığı yenmek için ona karşı antikor oluşturmaya başladığını anlatan Kınık, bağışıklığı iyi çalışan bireylerde bu antikorlarla beraber yaklaşık yüzde 98 oranında hastalığın yenildiğini kaydetti.

“Bir iyileşmiş kahraman, 6 hastanın kahramanı olabilir”

Kerem Kınık, “Dolayısıyla plazma verecek olan vatandaşlarımızın bu zaman aralığına dikkat etmesi gerekiyor. İyileştikten sonra 14’üncü günde başlıyoruz. Sonrasında her hafta birer ünite, yani 400’er mililitre olacak şekilde toplam üç kez bu plazmaları alabiliyoruz. Bağışçılarımız bir seferde verdiği plazmayla iki hastaya şifa olabiliyor. Üç kere verildiğinde ise bir iyileşmiş kahraman, 6 hastanın da kahramanı olabilecek.” bilgisini paylaştı.

“Günde 750 bağışçımızdan plazma alabilecek durumdayız”

Kerem Kınık, açıklamalarına devam ederken kimler bağışta buluna bilecek bunları da açıkladı. “Öncelikle kişinin hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş olduğunun kanıtlanması gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız bu hafta itibarıyla 400 civarında iyileşmiş olan hastamızın bilgilerini bizlerle paylaştı. Bunun dışında farklı üniversite eğitim hastanelerimizde de ‘plazmaferez’ kapasitesi olan merkezlerde de hastalar bu bağışlamayı yapabilecek. İyileştikten sonra üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Kan verebilecek özelliklerdeki, sağlıklı, kilogramı iyi, hepatit, HIV gibi rahatsızlıkları olmayan bağışçılarımızın kanlarını alacağız.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here