Ana sayfa Dünya İspanya NATO’dan yardım istedi

İspanya NATO’dan yardım istedi

0

Korona virüsün (corona virüs) diz çöktürdüğü İspanya’da Madrid yönetimi, uluslararası ittifaktan destek olarak solunum cihazı, maske, önlük, hızlı test kiti talep etti.

İspanya yeni tip korona virüs (corona virüs) (Covid-19)(Kovid-19) ile mücadelede kullanılması üzere Nato’ya bağlı olan Avrupa-Atlantik Afet Yanıt Koordinasyon Merkezi’nden (EADRCC) destek olarak maske, solunum cihazı, tulum vb. taleplerini ilettiler.

EADRCC’den yapılan yazılı açıklamada, İspanya’nın korona virüs (corona virüs) mücadelesinde (Covid-19)(Kovid-19) bazı talepleri olduğu bildirdiler.

İspanya’nın istekleri ise aşağıdaki şekilde sıralandı:

“150 bin tek kullanımlık önlük, FFP3 tipi 150 bin solunum cihazı, 1000 kızılötesi termometre, 5 bin yüz koruma maskesi, 10 bin koruma gözlüğü, 1,5 milyon ameliyat maskesi, 500 bin Kovid-19 hızlı test kiti, 50 bin polimeraz zincir reaksiyonu tanı sistemi ve 500 mekanik ventilatör.”

‘Üye ülkeler destek verebilir’

Bir diğer taraftan ismini vermek belirtmek istemeyen bir NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, NATO’nun solunum cihazı veya benzeri tıbbi teçhizat stoku bulunmadığına dikkatleri topladı.

Korona virüsün (corona virüsün) (Covid-19) dünya genelinde büyük bir sağlık krizi olduğunu vurgulayan yetkili, asıl sorumluluk bu durumda ulusal hükümetlerde olmaktadır.

EADRCC vasıtasıyla yardım istenmesi sonra “durum raporlarının” ittifaktaki tüm müttefiklere yönlendirildiğini aktaran yetkili, yardımın ittifaktaki müttefik ya da ortak ülkelerden gelebileceğini dair bilgi verdi.

NATO yetkilisi, İttifak olarak güvenlik güçlerinin, talep edilmesi durumunda lojistik, planlama ve sınır geçişleri gibi bazı konularda destek sağladıklarını kaydetti.

İspanya korona virüs salgını sebebi ile dünyanın en çok hasta kaybının gerçekleştiği ülke olmaktadır. 3 bin 434 ölümle İtalya’dan sonra ikinci ülkedir. Korona virüs salgını ile verdikleri savaşta en büyük eksiklerinin ekipman ve malzeme olduğunu belirtmekteler.

İspanya genelinde korona virüs teşhisi olan 47 bin 610 hasta bulunmaktadır ve bunların 5 bin 400’ü sadece sağlık personelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here